1
Malá písnička o strachu

Dost velkej frajer

Začátek pokusu

Máme

Minerva

Jabka

Žonglér

Zima

V hlavě drát

10  Záruční list a osvědčení jakosti

11  Za lesem

12  Poslední zhasne

13
Za voknem svítá


„Až na tuhle planetu / přiletí Vinetů / zavládne právo / a bude tu zdrávo,“ zpívá výtvarník a hudebník Fumas na nejnovějším albu své kapely Původní Bureš. Přečtěte si naši recenzi a případně napište do diskuse pod článkem, jak se vám Původní Bureš a jeho „hospodský rock“ líbí. 

CD Původní BurešJaromír Kratochvíl z vydavatelství Indies Happy Trails má rád hudbu 60. a 70. let, a proto vydává alba s novými písněmi skupiny Původní Bureš. Rozpor v tom není, protože zpívající a píšící výtvarník Jaromír František Fumas Palme se svou kapelou navazuje na tradici rockového písničkářství ve stylu Neila Younga. Je to tedy něco mezi syrovým rockem a folkem, přičemž základní nástroje (kytaru, basu a bicí) doplňují nepostradatelné tóny foukací harmoniky, houslí, případně (na novém albu) akordeonu.

Zatímco nástrojové obsazení a orientace na příběhy vychází z amerického folkrocku, interpretací Původní Bureš čerpá i z punku, případně z tradice spontánního hraní po hospodách (českých nebo třeba irských). Fumas a spol. nejsou interpreti-umělci, kteří by vystavovali na odiv školené hlasy či muzikantskou zručnost. Jejich přístup je lidový se všemi klady a zápory, které k tomuto označení patří. A tak nepřipraveného posluchače může překvapit zpěvákova výslovnost (problém má s „r“ i „l“ a navíc zpívá přes nos) i to, že s intonací si ne vždy rozumí. Jenže dokážete si představit, že by píseň o „dost velkým frajerovi, co jde na krchov“ někdo zpíval jako kantilénu? Podobně jako z chraplavého zpěvu Boba Dylana je na větvi už několik generací nadšených fanoušků a podobně jako Vaška Koubka považujeme za jednoho z nejoriginálnějších českých písničkářů, můžeme a vlastně měli bychom interpretační (ne)schopnosti Původního Bureše vnímat jako funkční prvek. A protože všechno souvisí se vším, je jasné, že kapele se „špinavým zvukem“ odpustíte i obrácené přízvuky a primitivní rýmy. To všechno totiž patří k roli, do které se Původní Bureš stylizuje (a co stylizuje, on takový je!).

Přistoupíme-li tedy na výše nastíněná „pravidla hry“, zjistíme minimálně při druhém poslechu, jak originální a svérázná poetika Původního Bureše je. Zaposlouchejte se například do směsi ostré youngovské kytary s verši „Přiletěl sem ňákej pták / v zobáku má tuzemák / nad hlavou a pod nohama / všude kolem jabka“ (Jabka) nebo si vychutnejte v závěrečné písni Za voknem svítá: „Dáme si páva / a potkáme páva / jak hraje na sitár / a jak na nás mává.“ Tyto krátké úryvky samozřejmě nestačí k tomu, abychom do Fumasovy poetiky pronikli naplno. Písně Původního Bureše jsou epické („Příběh může posloužit daleko lépe jako podobenství nebo jako modelová ukázka nějaké situace,“ vysvětloval mi kdysi Fumas v rozhovoru) a jedna sloka vytržená z kotextu možná pobaví, snad něco málo napoví o stylu, ale album v celé jeho pestrosti nezastoupí. Svět Původního Bureše je totiž zalidněn spoustou panoptikálních hrdinů, kteří se vsází, zda vydrží přes noc v márnici, kteří venčí potkany nebo kteří pijí šťávu z jedovatejch hlíz. Některé můžeme vnímat jen jako postavy z dobrodružných románů, zatímco s jinými se lze i ztotožnit.

Přes stále výraznou roli elektrické kytary zní nové album Původního Bureše folkověji než předchozí nahrávky. Orientace na příběhy tak ještě víc vyplouvá na povrch, stejně jako větší důraz na melodii (Žonglér) a s ním související hitový potenciál některých skladeb (především úvodní Malá písnička o strachu). Melodicky hudba Původního Bureše nevychází pouze z amerického folkrocku, punku či šramlu, ale v neposlední řadě také z irských lidových tanců. Konkrétně píseň Za lesem mi jistý irský tradicionál víc než připomíná.

Svět písní Původního Bureše samozřejmě neosloví každého. Komu jde o čistotu zpěvu a dodržování všech teoretických zásad pro tvorbu textů, ten nad Fumasem a jeho partou mávne rukou. U mne však na pomyslných vahách převažuje upřímnost a touha po osobní výpovědi nad zdánlivou neumělostí hudby i textů. Proto je mi Původní Bureš sympatický a možná i proto považuji Poslední zhasne za jedno z jeho nejlepších alb. Když například v závěru poslední skladby Fumas zapěje „Až na tuhle planetu / přiletí Vinetů / zavládne právo / a bude tu zdrávo,“ je mi z těch naivních veršů dobře.

Radio Proglas - Milan Tesař


Původní Bureš natočil nové řadové album z valné části naživo. Po letech se na nahrávce opět objevuje akordeon. Na desce naleznete příběhy i lyriku, lidové inspirace i kytarovou psychedelii. 
(z reklamního textu)

Album vytvořili:
Babočka paví oko - zpěv, kytara, foukací harmonika, vokály
Jasoň červeneooký - baskytara, vokály
Batolec duhový - housle, zpěv, vokály
Babočka jilmová - bicí, banjo
Ostruháček březový - akordeon
Perleťovec stříbropásek, Žluťásek řešetlákový, Babočka paví oko, Otakárek fenyklový - sbor

Natočeno 14. 3., 27. 3. a 16. 4. 2009 v klubu u Rafa a v hospodě Na Slamníku. Zaznamenal Otakárek fenyklový a jeho kočovné nahrávací studio. Dotáčky a mix 26. a 27. 4. - Otakárek fenyklový a jeho domácí zvukové studio.

Datová stopa obsahuje: 
kino:
DOST VELKEJ FRAJER
hudebně obrazový příběh
režie, kamera a střih - Eva Hamouzová, Vašek Pospíchal
scénář - Petr Hugo Šlik
kamera a autodoprava - Věrka Hamouzová
hrají:
dost velkej frajer - Petr Hugo Šlik
Bárta - Vašek Pospíchal
hřbitovní kapela - Markéta Janatová, Petr Hugo Šlik, Petr Choma Brut Hernych, Jaromír František Fumas Palme
nejmladší člen Adams family - Patrik Onoda

MINERVA
hudebně obrazová báseň
scénář a režie - Jaromír František Fumas Palme
kamera - Erik Onoda
střih - Petr Choma Brut Hernych
hrají:
Minerva - Markéta Janatová
miminko - Patrik Onoda
maska - Petr Hugo Šlik
maska - Petr Choma Brut Hernych
maska - Jaromír František Fumas Palme
Děkujeme Anežce Hradílkové za její boj za záchranu osady Buďánka a za poskytnutí prostoru k natáčení.

hudbu:
FUMAS 007 (PÍSNĚ ZE SKICÁKU)
1. Malá písnička o strachu
2. Dost velkej frajer
3. Ten muž mě zasypává smíchem
4. Za lesem
5. Zima
6. Zákaz vjezdu
7. Máme
8. Vzala si jeho hlavu do rukou (Začátek pokusu)
9. Záruční list a osvědčení jakosti
10. Marie Curie
11. Za voknem svítá (Dáme si páva)
Natočeno v říjnu a v prosinci 2007 v kuchyni v Holešovicích. Obal Dana Palmeová.

PŮVODNÍ BUREŠ - DROBTY Z POD STOLU  (NEPOUŽITÉ PÍSNĚ Z NATÁČENÍ )
01. Déšť
02. Jabka
03. Minerva
04. Moře piva
05. Za lesem
06. Záruční list
07. Zima
08. Žonglér

fotogalerii:
KONCERT 14. 3. 2009 U RAFA (foto Dana Palmeová)
KONCERT 16. 4. 2009 NA SLAMNÍKU (foto Dana Palmeová)
NATÁČENÍ U VOJTY NOHY 26. 4. 2009 (foto Dana Palmeová)
NATÁČENÍ KRÁTKÉHO FILMU "MINERVA" V OSADĚ BUĎÁNKA DNE 7. 4. 2009 (foto Fumas,  Fumase zde vyfotografoval P. H. Šlik)

CD si můžete objednat za 200,- Kč + poštovné na adrese: fumas@seznam.cz