PŮVODNÍ BUREŠ
Cesta z krimu

Kolekci dvanácti nových písní nahrála na desku Cesta z krimu kapela Původní Bureš. A opět se jedná o chytré, přirozeně znějící, trochu nenápadné písničky, které nevybočují z dosavadní, víceméně folkrockové tvorby pětičlenné skupiny.
Titulní skladba udává náladu celému albu. Bluesově znějící foukací harmonika, rocková rytmika, nezaměnitelný Fumasův zpěv, folkově dobře čitelné melodie, silné refrény, melancholická nálada, pestré nástrojové obsazení, zdvojené vokály. Následuje melodická lahůdka s výrazným refrénem Kravata, do něžného reggae ponořené City v city a nejtvrdší vypalovačka desky s názvem Roberte!!
CD pokračuje alternativní, místy až undergroundovou Černou kočkou a latinskými rytmy ozdobenou, přímočarou skladbou Dvě sestry s průrazným zpěvem Jany Modráčkové a Markéty Janatové. Strašák opět míří spíše k rocku, Osamocený strom zase uhýbá k reggae. Za vysokou hradbou, Zhasla v pokoji a Pavouk představují folkrockovou klasiku, Tři čutory zdobí veselá trampská nálada.
I když kapela inklinuje k různým stylům, na prvním místě je vždycky písnička. Té je podřízeno vše, takže žádné experimenty, násilné úkroky či hledání nečekejme. A to ani v hravých textech, které tvoří kratičké příběhy nebo silné pocity. O těle a duši, cestě z vězení, strachu ze samoty. Občas jsou založeny jen na volné asociaci slov. „Na obloze u měsíce/svítěj hvězdy jako svíce/pumelice, jitrnice/světla více, slivovice.“
K vrcholům alba patří melodická Kravata, přímočaré Dvě sestry, našlápnutá Roberte!!, folkrocková klasika Za vysokou hradbou, křehký Pavouk nebo energické Tři čutory. A nebyl by to Původní Bureš, kdyby své fanoušky neobdaroval mnoha bonusy. Na datové stopě naleznou dva videoklipy, jednu povídku od bubeníka Huga a Fumasovu demonahrávku Pavouk se tiše sune po stěně. A samozřejmostí je nápaditě vyvedený obal CD.

Karel Souček, www.golias.cz

http://www.golias.cz/index.php?modul=audio&sub=recenze&page=cd&id= 522&seq=0&inetMAG=8b990fb799f0f22f523c3f7f53b577f2