Na nové album kapely Původní Bureš jsem se těšil od chvíle, co jsem se dozvěděl, že tahle tvořivá partička zase něco chystá. A musím říct, že když se ke mě před vánoci konečně dostalo, byl jsem velice mile překvapen. Písně Původního Bureše bývají většinou nabity pozitivní energií a to častokrát i v případě, že nepojednávají jen o světlých aspektech života. 12 nových skladeb na tomto CD dokazuje, že kapela Původní Bureš má i po téměř 20 letech své existence stále nové zajímavé nápady.

Texty Původního Bureše mají hlavu a patu, mají myšlenku a většinou i překvapivou pointu, zkrátka nejsou to slepence omletých klišé, jak tomu bohužel bývá u většiny textů vznikajících na našem území. Jsou laděny v intelektuálním duchu, což v jejich případě znamená, že v nich lze nalézt spoustu literárních, či filmových odkazů. Autorem téměř všech písní, které kapela hraje, je Jaromír František Palme řečený Fumas, který dokonce studoval "Tvorbu písňového textu a scénáře" na pražské Ježkově konzervatoři. Myslím, že v textech Původního Bureše je hlavní síla celé kapely.

Album Cesta z krimu otevírá stejnojmená titulní skladba, která je inspirována povídkou maďarského spisovatele Tibora Déryho. Vypráví o na svobodu se navrátivším vězňovi. Tento motiv je vyobrazen i na výtvarně zpracovaném bookletu, který nakreslil Fumas a je doplněn několika fotografiemi. Z dalších písní se mi asi nejvíce líbí City v City - za všechno hovoří rým "Ne, že bych ten večer pil jen vodu, však náhle slezla holka z billboardu...". Fumasova foukací harmonika, trubka Jany Modráčkové a housle Markéty Janatové a vůbec všechny nástroje, které byly při nahrávání zvěčněny na tomto CD perfektně souzní s vesele melancholicky laděnými texty. Je třeba zmínit fakt, že na albu se tentokrát nevyskytují žádní hosté, takže vzhledem k živému nahrávání máte možnost slyšet kapelu v podstatě tak, jak zní na koncertech.

CD také obsahuje jako bonus datovou stopu, na níž lze nalézt klip k písni "Cesta z Krimu", který zrežíroval Petr Tomek podle Fumasova scénáře, v hlavní roli je možno vidět básníka Aleš Klatovského. Dále jsou přiloženy dvě verze netradičně zpracovaného klipu "Osamocený strom" a povídka Petra Hugo Šlika "Strašák". Dalším dárkem je Fumasovo akustické album "Pavouk se tiše sune po stěně" a fotografie Dany Palmeové z natáčení obou videoklipů.

Závěrem mohu už jen doplnit jen to, co by mělo potvrdit můj neochvějný entuziazmus vůči tomuhle druhu muziky - a to, že vřele doporučuji toto CD a vůbec veškerou tvorbu Původního Bureše k poslechu nejen ve chvílích, kdy chcete přijít na jiné myšlenky...

Kamil Havlíček, Rockmag.cz