Původní Bureš  
1
Cesta z krimu
Kravata
City v city
Roberte!
Černá kočka
Strašák
Osamocený strom
Za vysokou hradbou
10  Tři čutory
11  Zhasla v pokoji
12  Pavouk

Album "Cesta z krimu" od kapely Původní Bureš obsahuje dvanáct nových písniček a na datové stopě dva videoklipy, jednu povídku (od bubeníka Huga) a jedno demo. Více než kdy v minulosti se jedná o dílko kolektivní. Hugo přispěl dvěma písněmi a další dva jeho texty zhudebnili Brut a Fumas. Ostatní skladby jsou tradičně z Fumasovy dílny. Základy (kytara bicí, basa, zpěv) se natáčely naživo ve zkušeně (keramické dílně!).
Syrový garážový bigbít je opentlen trubkou Jany Modráčkové (též Traband, Klec, Pláče kočka atd.) a houslemi, či pětistrunnou housloviolou nové členky Markéty Janatové (též Hakka Mugies, Fiannan), psychiatričky souboru. Obě dívky přispěly i svými nezaměnitelnými hlásky. Na albu se tentokrát nevyskytují žádní hosté, takže vzhledem k živému nahrávání máte možnost slyšet kapelu v podstatě tak jak zní na koncertech. V textech najdete literární, či filmové odkazy, pseudolidovku, ale také píseň věnovanou bluesmanovi Robertu Johnsonovi. Titulní skladba Cesta z krimu je podle povídky maďarského spisovatele Tibora Déryho. Obal stejně syrový jako hudba nakreslil Fumas. Kapela doporučuje poslech své hudby při léčbě zažívacích potíží, astmatu a chronických depresí.
(z reklamního textu)
Album vytvořili:
Jaromír František Fumas Palme - zpěv, kytara, foukací harmonika, vokály
Petr Choma Brut Hernych - baskytara, vokály
Markéta Janatová - housle, housloviola, zpěv, vokály
Petr Hugo Šlik - bicí, percusse
Jana Modráčková - trubka, percusse, zpěv, vokály

Natočeno 24. a 25. 6. 2006 v keramické dílně Bratrské školy členy Původního Bureše a 9. 10. 2006 ve studiu Jéžiškov Jardou Trabandem Svobodou. Smícháno Ondrou Ježkem ve studiu jáMor dne 28. 10. 06.

Datová stopa obsahuje:
klip "Cesta z Krimu" (režie - Petr Tomek, scénář - Fumas, hlavní role - Aleš Klatovský vulgo Lůzyhněv Pochop), 
dvě verze klipu "Osamocený strom" (režie - Fumas, scénář a výtvarík- Fumas, hlavní role - Markéta Janatová), 
povídku Petra Hugo Šlika "Strašák",
Fumasovo akustické album "Pavouk se tiše sune po stěně",
fotografie Dany Palmeové z natáčení obou videoklipů.

Recenze:
Původní Bureš, který existuje už neuvěřitelných 20 let, vydal další album "Cesta z krimu" (pozor, neplést s Krymem). Jeho poslech mne nostalgicky vrátil až do lavic střední školy. Tenkrát jsme chodili do Belmonda, Mlejna a na Deltu a tam vyhledávali hlavně koncerty Znouzectnosti, Trabandu nebo právě Bureše. A zatímco se za tu dobu stal z Jardy Svobody mediálně známější zpěvák, zejména díky tomu, že jej "objevil" Michal Horáček, Původní Bureš je pořád tam, kde byl v 90. letech minulého století, pouze trochu změnil obsazení. Progrese, posuny někam dál nebo snad hledání dokonalého zvuku, to kapelu naprosto nezajímá. "Cesta z krimu" přípomíná původní demáče a je to dobře. Ostatně k demáčům má deska velmi blízko. Její základy se totiž nahrávaly naživo ve zkušebně v keramické dílně pouhé dva dny. Jako za starých dobrých časů, chtělo by se dodat. Na albu najdete tucet písní a obsáhlou datovou stopu.

Původní Bureš hraje svou alternativu k folk-punku, kterou sama kapela označuje jako psychedelicpunkfolkrock. Hudbu doplňují sakra hravé, zábavné texty se svéráznou poetikou. Kapela žije život s otevřenýma očima, inspiraci hledá všude kolem sebe. Titulní "Cesta z krimu" odkazuje na povídku Tibora Déryho "Láska". Pro reggae "City v city" zas mohli hledat inspiraci ve večerníčku "Kluk z plakátu" nebo ve filmu "Interstate 60". "Roberte!" je věnovaná bluesmanovi Robertu Johnsonovi a pro závěrečnou "Pavouk se tiše sune po stěně" bylo použito slavné Cimrmanovo moudro "Budoucnost patří aluminiu". Téměř lidová píseň "Osamocený strom" až mrazí svým sarkasmem. No a z celé desky sálá temnější nálada a hemží se různou černou havětí (černá kočka ve stejnojmené písni, černej netopýr ("Dvě sestry"), černí havrani ("Strašák")).

Datová stopa disku také stojí za zmínku. Kromě dvou videoklipů, z nichž zvlášť "Osamocený strom" - natočený za necelou půlhodinu bez střihu jedinou statickou kamerou - má hodně do sebe, a povídky "Strašák" nás nechá Fumas nahlédnout přímo do své kuchyně (a to doslova). Demo "Pavouk se tiše sune po stěně" se totiž nahrávalo právě tam a představuje jedenáct demoverzí písní většinou použitých i na desce ve své prapůvodní verzi. Vzniklo v letech 2003-2006 a kdo chce, může si jej vypálit jako audio CD a vytisknout přiložený booklet. Fumas na něm ukazuje, že je vlastně písničkář. Skladby totiž fungují i ve své akustické verzi. Ta ale ještě více odhalí jeho logopedické vady. I přesto se deska poslouchá moc příjemně a kdo chce, může si písničky spolu s Fumasem zahrát na kytaru. V bookletu jsou totiž všechny texty doplněné akordy.

Původní Bureš rozhodně není mainstreamová kapela a posluchač zvyklý na dokonalý zvuk třeba EOST album asi nevstřebá. Jeho tvorba totiž není o dokonalosti, ale naopak si všímá běžných věcí a zážitků, které se až jejich rozborem stávají nevšedními. A o tom to je. Nic víc a nic míň.
Honza Průša, Musicserver.czCD si můžete objednat za 200,- Kč + poštovné na adrese: fumas@seznam.cz