AQUARIUM - Аквариум
29. 4. 2007, Praha - Vinohradské divadlo
napsal Fumas 9. 5. 2007

 
Prolog:
Je to určitě víc jak deset let co mi Honza Moravec z Kropáčovy Vrutice mezi spoustou dalších hudebních nosičů přivezl dvě už dost jeté kazety nadepsané Aquarium. Nijak to nekomentoval, a tak mi asi měšíc ležely na stole. O to větši to bylo překvápko.  Kapela se zdála pohybovat mimo prostor a čas. Hrála trochu podivný psychedelický folkrock a zpěvák zpíval rusky. Před sedmi lety u nás Aquarium hrálo poprvé. Za téměř dokonalého nezájmu médií. Na pražský koncert jsem se kvůli jiným povinnostem nedostal. Ten v Karlových Varech, kam jsme se vypravili, byl zrušený z technických důvodů (pro nezájem).
29. 4. 2007 se zjevilo Aquarium ve Vinoradském divadle v Praze.

O Aquariu:
Kapela vznikla v roce 1972. Hlavní postavou, autorem hudby, a textů je zpěvák, kytarista, básník, Boris Grebenščikov (dále BG). Od roku 72 se v kapele vystřídala řada muzikantů. První oficiální album vyšlo za perestrojky v roce 1981. Do té doby Aquarium fungovalo víceméně pololegálně. V Rusku se řadí do undergroundu. V pozdějších letech kapela koncertovala prakticky po celém světě a Boris Grebenščikov spolupracoval s řadou slavných hudebníků, včetně členů skupiny Band  známé spoluprací s Bobem Dylanem. 

Koncert:
Začátek je avizovaný na sedmou hodinu. No jo, Rusové. Vsadím se, že začnou v osm. Z reproduktorů zní  sitár. Pódium vypadá trochu jako vetešnictví. Bicí postavené na straně. Bubeník bude sedět bokem k divákům. Obrovský basový aparát taky z boku. Ostatní aparatura je na pódiu zdánlivě bez ladu a skladu. Kytarový stack Marshall má uprostřed místo horní bedny combo Fender Twin. Všechno mírně jinak než bývá zvykem. V sedm deset nastupuje kapela na pódium. Takový ruský ETC... Akustická kytara, housle, elektrická kytara, bicí, basa, klávesy-samply. Kytarista hraje na flétny, šalmaje, whistle, saxofon, mandolínu... Po třech skladbách mám opět pocit, že se ocitám mimo prostor a čas. Ten mě neopouští ani později. BG je doma a občas i jinde ve světě za hvězdu. Chová se podle toho. Naštěstí se zdá, že má smysl pro humor. Kapela též. Jediný, kdo na mě působí jako naprostý magor, je basák. Toho opravdu nějak nemusím. Většinu věcí z první půlky znám. Kámoš Marťas, který nemá Aquarium naposlouchané je zaskočen: "Co je to za styl? Podobá se to všemu a ničemu!" Má pravdu. Skladby se střídají nelogicky. Čtyři pomalé, jedna tvrdší, rychlá, ke krátké folkové písničce pětiminutová psychedelilická mezihra... Jenže to funguje. Nenudím se ani chvilku. BG se jako správný budhista klaní se sepjatýma rukama. Nemluví. Diváci vykřikují názvy skladeb. Žádná reakce. Kapela hraje očividně to na co má chuť a ne co někdo zařve. Z pódia je cítit Indie. Tyčinky. První vrchol koncertu: V sále tma, frontman sedí sám na židli a zpívá s kytarou něco hodně archetypálního. To znám! Vysocký? Okudžava? Grebenščikov? Těžko říct. Ono to chvílema zní jako kdyby Cohen zpíval rusky. "To je taky jejich?" ptá se moje žena při další skladbě. "Zní to spíš keltsky." "To je z desky Снежный Лев. Tam je takovejch věcí víc." Basák si bere africkou loutnu cora. Odpouštím mu, že vypadá a chová se podivně. Z Indie se dostáváme do Afriky. Ruská melodika naštěstí ve většině věcí převažuje. Až budu chtít slyšet Afričany a Iry, zajdu si na Afričany a Iry. Parodická píseň o kosmonávtovi končí v okamžiku, kdy BG hodí na pódiu záda. Jo, bude to asi docela veselej člověk. Po hodině a půl ohlašuje, že se koncert blíží ke konci. Řev publika a jedeme dál. Druhý vrchol: "Мама, Я Не Могу Больше Пить". Oproti nahrávce mnohem tvrdší, vpodstatě hardrocková, nebo punková,  jak se komu líbí. Písnička o tom jak je těžké v Rusku nepít. Kapela nasvícená zezadu červeným světlem, umělá mlha, vypadá to docela apokalypticky. Skladba zatím nebyla vydaná na žádném albu, ale dá se stáhnout z oficiálních stránek kapely. Další vrchol: Мертвые матросы не спят z alba ZOOM ZOOM ZOOM. V další části ubývá písní, které znám, ale bavím se furt. Něco po deváté konec. Po pěti minutách se kapela vrací a následuje víc jak půhodina přídavků. "Výborný!" hodnotí koncert můj jedenáctiletý syn. "Jo, fakt dost dobrý." Marťas je stále ještě trochu zmaten: "Já zas tak šíleně nadšenej nejsem, ale nelituju, že jsem šel,"

Resumé:
Dost atypická záležitost na kterou jsou čekal (a nedoufal) cca sedm let. Mohu doporučit. Příště půjdu zas.

MP3 se dají stáhnout na adrese:
http://aquarium.lipetsk.ru/MESTA/albums/albums.htm
kde najdete téměř kompetní diskografii.

Adresa oficiální stránek:
http://www.aquarium.ru/